Урманчылар һәм экологлар “Экология һәм иҗтимагый киңлекләр елы кысаларында Татарстан Республикасында үткәрелгән табигать саклау чараларының барышы турында” темасына уртак брифинг үткәрде

2017 елның 10 октябре, сишәмбе

ТР Хөкүмәте Йортында булып узган брифингта Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры вазыйфаларын башкаручы Әмир Бәдертдинов һәм Татарстан Республикасы экология һәм табигый ресурслар министры урынбасары Фаяз Шакиров катнашты. Чара барышында журналистларга республикада үткәрелә торган табигать саклау акцияләре турында сөйләделәр.

Ә.Н.Бәдертдинов искәртеп узганча, “Урман атнасы” акциясе 16 октябрьгә кадәр дәвам итәчәк: “Бүгенге көндә акция кысаларында республикада гомуми 320 гектар мәйданда 800 мең данә утырту материалы утыртылды. Моннан тыш, урман фондыннан 50 тонна каты көнкүреш калдыгы чыгарылды һәм 200 кубометр коры-сары һәм ауган агач җыеп алынды”, – диде Әмир Нуретдин улы. Спикер шулай ук 13 октябрьдә Казанда 3 гектар мәйданда яшь үсентеләр утырту эшенең башкарылачагы һәм Рус-Алман Швейцариясе территориясенең чистартылачагы турында да хәбәр итте. Бу чарада студентлар һәм мәктәп укучылары катнашачак. ТР урман хуҗалыгы министры вазыйфаларын башкаручы шулай ук “Татарстанның чиста урманнары” республика акциясенең әһәмиятле булуына да тукталып үтте: “Урманнарны иминлекле санитар торышында тоту өчен һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 3017 елның 31 мартындагы боерыгын үтәү максатларында 15 сентябрьдән 15 ноябрьгә кадәр “Татарстанның чиста урманнары” табигать саклау акциясе узачак. Язгы чорда бу акция барышында автомобиль юллары һәм федераль һәм төбәк әһәмиятендәге трассалар тирәсендә территорияләр җыештырылды, 3 мең куб метр күләмендә каты көнкүреш калдыклары, коры-сары һәм ауган агачлар җыеп алынды һәм чыгарылды”, – диде Ә.Н. Бәдертдинов.

Татарстан Республикасы экология һәм табигый ресурслар министры урынбасары Фаяз Шакиров халыкны экологик мәгърифәтләү турында сөйләде: “Экология һәм иҗтимагый киңлекләр елы һәм “#ЭКОяз2017 акциясе кысаларында Татарстан Республикасындагы дистәләрчә балалар бакчасы һәм мәктәпләр арасында “100 яшел почмакчык” конкурсы үткәрелде. Республиканың муниципаль районнарындагы һәм шәһәрләрендәге иң актив 100 балалар бакчасы һәм мәктәп үзләренең бакча кишәрлекләрен булдыру өчен утырту материалы алды. Яшь миләш агачлары, алмагачлар, чияләр, грушалар, сириннәр, карлыган һәм крыжовник үсентеләре республикадагы йөз балалар бакчасы һәм мәктәп янын бизәде. “100 яшел почмакчык” конкурсының максаты балаларда туган төбәк табигатен өйрәнүгә кызыксыну уятудан һәм балаларда әйләнә-тирә мохикә сакчыл караш тәрбияләүдән гыйбарәт иде. Быелның яңалыгы: республиканың символы булган ак барс популяциясенә булышу максатында республиканың 5 шәһәрендә (Казанда, Чаллыда, Алабугада, Түбән Камада, Әлмәттә)

балаларның экология бәйрәмнәре, шулай ук урман темасына һәм аңа карата сакчыл мөнәсәбәт проблемаларына багышланган чаралар булып узды. Аларда 5000 артык гаилә катнашты”.