ТР Фәннәр академиясендә Халыкара урманнар көненең әһәмиятле булуын билгеләделәр

2018 елның 21 марты, чәршәмбе

Халыкара урманнар көне уңаеннан Равил Кузюров Татарстан Республикасы Фәннәр академиясендә фәнни сессиядә сәламләү сүзләре белән чыгыш ясады. Чарада ТР Фәннәр академиясе президенты Мәгъсүм Сәлахов, Казан авыл хуҗалыгы академиясе ректоры Җәүдәт Фәйзрахманов, ТР Фәннәр академиясе әгъза-корреспонденты Харис Мусин катнашты. Чарада шулай ук республиканың студентлар берлеге вәкилләре катнашты.

Сәламләү сүзләрен әйткәндә ТР урман хуҗалыгы министры чарада катнашучыларны истәлекле дата белән котлады һәм урманнарның һәр кеше, гомумән, барча дөнья өчен мөһим әһәмияте турында билгеләде. Равил Кузюров шулай ук, Россиядә волонтерлык елы кысаларында, студентларны Министрлык оештыра торган чараларда актив катнашырга чакырды.

“Урманнарның роле һәм Татарстан Республикасында аларны саклау проблемалары” темасына гавами доклад белән Харис Мусин чыгыш ясады. Үзенең чыгышында ул җәмәгатьчелек вәкилләрен урманнарны саклауның әһәмиятле булуына игътибар итәргә чакырды һәм Татарстан Республикасындагы урман утыртмаларының канәгатьләндерерлек торышта булуын билгеләде.

Чара азагында Фәннәр академиясе президенты урман хуҗалыгы министры белән берлектә республика вузларындагы иң яхшы студентларны Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе стипендиясе белән бүләкләде.

Бина фойесында икенче катта шулай ук күргәзмә экспозициясе урнаштырылган иде. Биредә соңгы сигез елда урман хуҗалыгы өлкәсендәге казанышлар чагылдырылган иде: селекция-орлыкчылык үзәге макеты, утырту материалы (чәчкеннәр), өстәмә куллану продукциясе (бал, агач эшләнмәләре һ.б.).