Татарстан Республикасының урман питомникларында чәчүлекләрне кардан арчу эше алып барыла

2018 елның 9 апреле, дүшәмбе

Республикабызның урман питомникларындагы чәчүлек бүлекләрендә кар катламы эрүне тизләтү өчен чәчүлек урыннарын кардан арчуга кирәкле эшләр уздырылды. Ведомство буйсынуындагы учреждениеләрдән алынган мәгълүматларга караганда, быелгы елда карның тирәнлеге 1,3 метрдан 1,5 метрга кадәр тәшкил итә.

Кар арчуның төп максаты – аның эрүен мәҗбүри тизләтү һәм шуның белән берлектә үсемлекләрнең кышлау шартларын яхшыртуга бәйле бурычларны хәл итү. Карны "каралту" эшләре кар булган теләсә кайсы чорда, яуган кар күләменә карамыйча, туфрак өслегендә кар булганда уздырылырга мөмкин.

Асылда, "Азнакай урманчылыгы" ДКУ һәм "Азнакай урман хуҗалыгы" ДБУ хезмәткәрләре урман питомнигы территориясендә кар массакүләм эри башлаган вакытта аның өстенә көл сибеп чыкты. Әлеге хәл чәчүлекләрнең төрле авыруларга бирешүчәнлеген һәм, кояш нурлары чагылдыруны киметү юлы белән, язгы кояшта пешү куркынычын киметә.