ТР урманчылары республика экология рейдын уздырды

2018 елның 12 апреле, пәнҗешәмбе

Урманнарда тиешле санитар тирәлекне саклап тоту буенча ел саен башкарыла торган эшләр барышында, шулай ук игълан ителгән санитар-экологик икеайлык кысаларында, республикабыз урманнарында бүген Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы хезмәткәрләре һәм урманчылыкларда эшләүчеләр санкцияләнмәгән чүплек урыннарын ачыклау буенча массакүләм рейд уздырды. Шәһәр яны урманчылыгында Яшел наратлыктагы юл буйлап урнашкан территорияләрдә эш башкарылды.

Урманчылыкларда эшләүчеләр урманнарның чүпләнүен ачыклау буенча җир өстендә дә, һавадан торып та тикшерүләр үткәрә, халык һәм мәктәп укучылары арасында аңлату эшләре алып бара, урманнарда мәгълүмати аншлаглар урнаштыра, тирә-якны коры-сарыдан һәм аунап ятучы агач калдыкларыннан чистарта, чүп-чарны җыю һәм полигоннарга урнаштыру буенча эш башкара.

Сүз уңаеннан, узган ел шушы чорда Татарстан урманнарында 7 мең куб метрдан артык чүп-чар җыелды һәм чыгарылды, 200 артык аншлаг урнаштырылды, 186 зат административ җаваплылыкка тартылды, 490 мең сум күләмендә штрафлар салынды. Һәркемнең дә әйләнә-тирәлеккә сакчыл мөнәсәбәттә булуы мөһим. Урманга кергәндә, һәр кеше шәхсән җаваплы булуын тоеп, урманнарның чүпләнүенә юл куймаска тиеш.