Татарстанның урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров Идел буе һәм Кайбыч урманчылыкларында булды

2018 елның 19 мае, шимбә

Урман хуҗалыгы министры "Идел буе урманчылыгы" ДКУ, "Идел буе урман хуҗалыгы" ДБУ эшчәнлеген тикшерде.

Тикшерү барышында министр урманчылыкның эш биналарын, Свияжск кишәрлеге урманчылыгында санитар кисү кишәрлекләрен, 2018 елгы яр-балка утыртмаларын карады. Министр шулай ук Теньково кишәрлеге урманчылыгының эше һәм агач кисү буенча эш цехлары белән дә танышты. Урманчылыкны караганнан соң Равил Кузюров өч истәлекле агач утыртты.

Равил Кузюров Идел буе урманчылыгы хезмәткәрләре игътибарын башкарыла торган эшләрнең сыйфатына юнәлтте.

Соңрак Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры "Кайбыч урманчылыгы" ДКУ һәм "Кайбыч урман хуҗалыгы" ДБУ эше белән танышты. Равил Кузюров агач әзерләү буенча Амкадор комплексыннан файдаланып, аркылы кисүләрдә агач материалы әзерлеген, Кайбыч урманчылыгының эш биналарын, янгынга каршы ЯХС-3 техникасы күрсәтелгән гаражны, урман питомнигын һәм барча Россиягә данлыклы булган Кайбыч имәнлекләрен карады.

Кайбыч имәнлекләре Татарстанда иң яхшысы булып санала. Бу генетик яктан иң яхшы урман, мәйданы 700 га артып китә. Имәннәрнең яше – 80-120 ел. Генетик резерватның төп максаты – яхшыртылган үзлекле орлыклар әзерләү. Министр әлеге проектны федераль дәрәҗәдә саклау һәм үстерү эшенең әһәмиятле булуын билгеләде.

Хәзерге вакытта урман питомнигында 3 миллионнан артык төп урман хасил итүче токым чәчкеннәре үсә, инде киләсе елда шуларның 300 меңе Татарстанның урман фондын тулыландырачак.

Министр шулай ук "ТРда урман утыртмаларын саклау һәм оптимальләштерү" Россия-алман проектының гамәлгә ашырылу барышын да тикшерде. Равил Кузюров "Нельдер түгәрәге" методикасы буенча утыртылган имән-юкә утыртмаларын карады. Әлеге проект Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының махсус тикшерүендә тора.

Соңыннан министр Кайбыч урманчылыгы һәм Кайбыч урман хуҗалыгы хезмәткәрләре белән киңәшмә уздырды, биредә шулай ук Кайбыч районы башлыгы Альберт Рәхмәтуллин да катнашты.

Министр хезмәткәрләрнең игътибарын урман питомнигының сыйфатына һәм керемле булу дәрәҗәсенә юнәлтте, питомникны хәзерге икътисадый чынбарлыкка яраклаштыру зарурлыгы булуын искәртте.