Лубян урман-техника көллиятендә чыгарылыш буенча йомгак аттестациясе уза

2018 елның 20 июне, чәршәмбе

Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Әмир Бәдертдинов җитәкчелегендәге дәүләт имтихан комиссиясе Лубян урман-техника көллиятен тәмамлаучы 21 кешедән имтихан алды. Алар “Урман һәм урман-парк хуҗалыгы” белгечлеге буенча дәүләт йомгак аттестациясен тапшырды.

Лубян урман-техника көллияте – Татарстанда урман эше буенча төрле тармакларда соралучы дипломлы белгечләр әзерләп чыгара торган бердәнбер урта-һөнәри белем бирү йорты. Чыгарылыш студентларының күбесе Татарстан Республикасы урман хуҗалыгында җитәкчеләр һәм әйдәп баручы белгечләр булып эшли. Лубян урман-тарихы көллияте тарихында уку йортында 9000 артык дипломлы белгеч әзерләп чыгарылды, алар арасында Советлар Союзы Герое Николай Савин һәм Татарстанның атказанган урманчысы Нургали Миңнеханов кебек атаклы шәхесләр бар.

Бүгенге көндә Лубян урман-техника көллияте студентларны өч юнәлеш буенча укыта: “Урман һәм урман-парк хуҗалыгы”, “Бакча-парк һәм ландшафт төзелеше”, “Икътисад һәм бухгалтерия исәбе”. 2018 елда Лубян урман-техника көллияте дипломнары 82 студентка тапшырылачак. Яшь белгечләргә диплом бирү 29 июньдә планлаштырыла.