Министрлыкта федераль дәүләт урман күзәтчелеген гамәлгә ашыру мәсьәләләре буенча семинар-киңәшмә узды

2019 елның 13 декабре, җомга

Бүген Министрлыкта республиканың урман фонды территориясендә федераль дәүләт урман күзәтчелеген (урман сагын) гамәлгә ашыру мәсьәләләре буенча семинар-киңәшмә узды. Чарада ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы хезмәткәрләре, җитәкче-урманчылар, аларның урынбасарлары, урманнарны саклау һәм яклау буенча инженерлар, Арча, Яшел Үзән, Исләйтар, Лубян, Түбән Кама, Шәһәр яны һәм Саба урманчылыкларының участок урманчылары катнашты.

Семинар-киңәшмәне Министрлыкның дәүләт контроле һәм күзәтчелек бүлеге башлыгы Айрат Әхмәров үткәрде. Теория өлеше барышында ул федераль дәүләт урман күзәтчелеген гамәлгә ашыруны җайга салучы норматив хокукый актлар, дәүләт урман инспекторларының хокуклары һәм бурычлары, планлы һәм планнан тыш, документар һәм күчмә тикшерүләр, урманнарда контроль (патрульлек итү һәм планлы (рейд) караулар, тикшерүләр, тикшерүләр) уздыру үзенчәлекләре турында сөйләде.

Айрат Әхмәров шулай ук урман законнарын бозу нәтиҗәсендә урманнарга һәм табигый объектларга китерелгән зыянны каплау күләмен билгеләү, зарури таләпләрне һәм муниципаль хокукый актларда билгеләнгән таләпләрне бозуга юл куймау турында кисәтүләр бирү, урманнардагы хокук бозулар турында актлар һәм административ хокук бозулар турында беркетмәләр төзү мәсьәләләренә җентекләп тукталды.

Аерым алганда, докладчы зыянны каплау күләменең РФ Хөкүмәтенең 2018 елның 29 декабрендәге 1730 номерлы карары нигезендә исәпләнүе турында искәртте. "Агач материалы күләме Россия Федерациясе субъектында кулланыла торган сортимент таблицалары буенча, кайрының беренче биеклекләр разряды буенча билгеләнә. Агач кәүсәсенең диаметры 1,3 метр биеклектә үлчәнә, агач кәүсәсе булмаган очракта – киселгән агачның төп диаметры буенча", – дип ассызыклады Айрат Әхмәров.

Семинар-киңәшмәнең гамәли өлешендә анда катнашучылар административ хокук бозулар турында беркетмәләр төзү һәм урманнарга китерелгән зыянны каплау өлешендә белемнәрен ныгытты.