сентябрь, 2017 ел
чәршәмбе

7-9 сентябрь көннәрендә Петрозаводск шәһәрендә урман аударучылар һәм урман машиналары операторлары арасында булып узган Россиянең 5 нче “Урман кисүче-2017”чемпионатында Татарстан Республикасы командасы җиңү яулады.

Чараны оештыручылар булып түбәндәгеләр чыгыш ясады: Россиянең Урман сәнәгатьчеләре һәм урман экспортерлары берлеге, РФ Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, РФ Табигать ресурслары һәм экология министрлыгы ярдәмендә Карелия Республикасы Хөкүмәте. Чемпионатта барлыгы 26 төбәктән вәкилләр катнашты. Россия катнашучыларыннан тыш ярышларда Беларусь Республикасыннан килеп, зачеттан башка чыгыш ясаучы кунаклар да үзләренең осталыгын күрсәтте.

Ярышлар Киров мәйданында һәм “Спартак” стадионы янәшәсендәге Лобанов паркында узды. Ярышларда катнашучылар бензомоторлы пычкылар ярдәмендә урман аударучы ярышларын үттеләр (чылбыр алмаштыру, катнаш кисем белән кисү, төгәл кискәләү), форвардер операторлары ярышларында катнаштылар, бер үк вакытта республиканың “Спарта” стадионындагы запас кырда агач аударучылар агач аудару буенча бензомотор пычкылар белән көч сынаштылар.

Чемпионатның икенче көнендә ботакларны кисү буенча ярышлар, эстафета, шулай ук харвестер операторлары ярышлары булды. Татарстан Республикасыннан җыелма команда составында түбәндәгеләр катнашты:

Сафин Илдар Дамир улы – урман әзерләүче машина операторлары командасы капитаны;

Мингәрәев Муса Наил улы – “Укыту-тәҗрибә Саба урман хуҗалыгы” ДКУның форвардер операторы;

Кондратьев Валерий Михайлович – “Укыту-тәҗрибә Саба урман хуҗалыгы” ДКУның харвестер операторы;

Еливанов Спартак Николаевич – урман аударучылар командасы капитаны;

Маринин Станислав Викторович – “Нурлат урман хуҗалыгы” ДБУның урман аударучысы;

Гришаков Николай Лаврентьевич – Нурлат урман хуҗалыгы” ДБУның урман аударучысы;

Алексеев Олег Николаевич – Нурлат урман хуҗалыгы” ДБУның урман аударучысы;

Һадиев Фидаил Наил улы – Нурлат урман хуҗалыгы” ДБУның урман аударучысы (юниор);

Чемпионат йомгаклары буенча кул мотокоралы ярдәмендә урман аударучылар һәм урман машиналары операторлары арасында гомумкоманда беренчелегендә Җиңүчеләр кубогына Татарстан Республикасы командасы лаек булды.