октябрь, 2017 ел
җомга

“ТР Тәтеш муниципаль районы Башкарма комитеты Мәгариф бүлеге” МКУнең “Белем бирү оешмаларының республиканың “Чиста урманнар”

табигать саклау акциясендә катнашуы турында” 2017 елның 24 апрелендәге боерыгын үтәү максатларында Тәтеш муниципаль районы территориясендә 7А сыйныфында укучы ир балалар һәм сыйныф җитәкчесе Х.Г. Фәткуллин, ата-ана һәм Тәтеш кишәрлеге урманчылыгының кишәрлек урманчысы Р.Ш. Хәлитов белән берлектә, 15 сентябрьдә Сабантуй мәйданы территориясенә киттеләр. Көчле, актив малайлар территорияне чүп-чардан, көнкүреш калдыкларыннан чистартты, корыган агачларны кисеп, зур-зур өемнәргә туплап куйды. Урманны ауган агачлардан чистарту өчен дә шактый вакыт таләп ителде.

Көнкүреш калдыкларын җыйганда балалар зарланышып та алды: “Еш кына, бирегә әти-әниләр белән ял итәргә һәм футбол уйнарга килгән чакта, безнең урманыбызда кирәкмәгән, урманга һәм табигатькә бернинди дә мөнәсәбәте булмаган артык күп предметларның саклануын күрәбез, бу күренеш ял рухын боза. Чөнки безгә әүвәл бу хәлне тәртипкә китерергә туры килә, ә бары тик шуннан соң гына җирлекнең гүзәллегенә сокланып, саф һава суларга мөмкин була”,– диләр Дубровин Тимур, Евстигнеев Даниил, Сурко Руслан, Нежданов Марат.

“Ярый әле, акция язын гына түгел, ә хәзер – көзен дә үтә һәм көннән-көн күләмен арттыра, популярлаша бара. Мин аның барлык шәһәрләрдә генә түгел, ә илнең авылларында да үткәрелүе хакында беләм, – дип билгеләде Рәис Шамил улы Хәлитов, – чөнки, язын агачлар тизрәк терелеп, коры-сары комачауламасын өчен, кыш башланганчыга кадәр урманны тагын бер мәртәбә чистартырга кирәк.

“Бүген урман фонды территориясен каты көнкүреш калдыкларыннан чистарту буенча уздырыла торган табигать саклау акцияләренең барыннан да элек минем укучыларымның аңында табигатьне һәм әйләнә-тирә мохитне саклауга карата сакчыл караш формалаштыруга юнәлдерелгән”,– диде сыйныф җитәкчесе.

Дуст-тату коллектив ярдәмендә 5 капчык чүп-чар җыеп алынды, коры-сары һәм ауган агачлар өч зур өем булып тупланды.

“Чиста урман миннән башлана!!!” – дигән фикердә укучылар. Балалар табигатькә карата халыкның фикере яхшы якка үзгәрүенә шатлана, урманнарга карата сакчыл мөнәсәбәт формалаштыру – мөгаллимнәрнең һәм ата-аналарның бурычы.