ноябрь, 2017 ел
сишәмбе

Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы 2017 елның 5 декабрендә кече һәм урта эшкуарлык субъектларына урман утыртмаларын алу-сату килешүен төзүгә хокукны сату буенча аукцион уздырылачагы турында хәбәр итә. Аукцион турында тулы мәгълүматны 221-37-42 телефоны аша алырга мөмкин.

Хәзерге вакытта табигый урманнарны саклап калу – һичкайчан булмаганча актуаль бурыч. Арча районының “Лесхоз УГБМ” муниципаль бюджет мәгариф учреждениесендә, укучыларның игътибарын урманнарны орлыклар ярдәмендә яңадан торгызу зарурлыгына җәлеп итү максатыннан, нарат күркәләрен җыю буенча “Урман уңышы” дип аталган табигатьне саклау акциясе узды. Акциядә 1-11 нче сыйныф укучылары катнашты. Барлыгы 1848 кг күркә җыелды. Бу санны күз алдына китерегез: арифметика күзлегеннән караганда, ул зур түгел. Әмма бу килограммнарда ничә мең, миллион орлык бар! Мәктәп укучылары киләчәк урманнарын булдыруга үзләреннән зур өлеш керттеләр. 1 нче сыйныф (307 кг), 7 нче сыйныф (351 кг), 9 нчы сыйныф (190 кг) башкалар арасында алдынгы булып чыктылар. Мондый игелекле һәм файдалы традиция алдагы елларда да дәвам итсен иде.

Үткән ял көннәрендә Столбище участок урманчылыгында иҗтимагый оешма ярдәмчеләре белән берлектә “Эзләр калган” дип аталган кызыклы квест-уен форматында экологик өмә уздырылды. Столбище участок урманчылыгының тугызынчы кварталында энтузиастлар бергәләшеп 8 куб. метрга якын каты көнкүреш калдыклары җыйдылар. Бу проект кешеләрнең әйләнә-тирә мохиткә аңлы мөнәсәбәтен үстерүгә юнәлдерелгән һәм анда катнашучыларга әйләнә-тирәне саклауга үзләреннән өлеш кертергә мөмкинлек бирә. Актив катнашкан һәм табигатькә битараф булмаган өчен барыгызга да рәхмәт белдерәбез!