февраль, 2017 ел

1 февральдән 3 февральгә кадәр WorldSkills-2017 чемпионатының төбәк этабы узды.

Казан төзелеш көллияте базасында остаханә һәм белем алу корпусларында төзелеш блогы мәйданнары җәелдерелде. Барлыгы 15 юнәлеш тәкъдим ителде. Лубян урман-техника көллияте командасы "ландшафтлы дизайн" юнәлешендә катнашты. Эш вакытының озынлыгы 15 сәгать дәвам итте, проектның мәйданы 3,5 метрга 4 метр иде. Студентларга кирпеч өеменнән чәчәклек, табигый таштан терәп тора торган дивар, таш түшәлгән мәйданчык, җәяүлеләр өчен юл ясарга һәм агачлар, чәчәкле-декоратив үсемлекләр утыртырга кирәк иде.

Күмәк хезмәт нәтиҗәсендә Лубян урман-техника көллияте студентлары иң яхшы әзерлек күрсәткечләрен күрсәттеләр, иң югары балларны тупладылар. 1 курста укучы Козырев Станислав белән Селюнина Ульяна 1 нче, 4 курста укучы Блохин Александр белән Толмачева Ангелина 2 нче урынга лаек булдылар.

Хәзер инде аларга ярышларның киләсе турын – WorldSkills-2017 Россиякүләм эшче һөнәрләр чемпионатында катнашу өчен май аенда узачак сайлап алу турын узарга туры киләчәк.

Җиңүчеләр командасын чемпионатка директорның АХ өлеше буенча урынбасары Наил Мөхәммәтвакыйф улы Сираҗетдинов белән директорның укудын тыш эшчәнлек буенча урынбасары, махсус дисциплиналар һәм "Бакча-парк һәм ландшафт төзелеше" белгечлеге буенча укытучы Сираҗетдинова Наталья Михаил кызы әзерләде.

Җиңүчеләрне тәбрик итәбез!!!

Урман хуҗалыгын алып бару эше белән танышу һәм тәҗрибә уртаклашу максатларында Татарстан Республикасына Тыва Республикасының Урман хуҗалыгы буенча дәүләт комитетыннан рәисе Бараан Альберт Толуяевич җитәкчелегендәге делегация килде. Бүген ТР Урман хуҗалыгы министрлыгында аларның Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры Алмас Нәзиров белән очрашулары булды. Аралашу барышында ведомство башлыгы Тыва хезмәткәрләрен республикадагы урман хуҗалыгы эшчәнлеге белән таныштырды һәм тармакны үстерү преспективалары хакында сөйләде. Тыва Республикасы вәкилләре, үз чиратында, үзләренең урман ресурслары хакында сөйләделәр. Тыва Республикасының гомуми урман мәйданы 11 миллион гектар тәшкил итә, шуның 70%ы резерв урманнарыннан тора. Тыва урманнарында, нигездә, ылыслы токымнар (нарат, карагач, себер кедры) өстенлек итә.

Чара барышында ике якның хезмәттәшлек итү юнәлешендәге перспективалары һәм алга таба багланышлар мөмкинлеге хакында да фикер алыштылар.

Бүген делегация ТР Урман селекция-орлыкчылык үзәгенә барырга планлаштыра, биредә кунакларны ябык тамыр системалы утырту материалын үстерү тәҗрибәсе белән таныштырачаклар; III типлы "Саба" янгын-химия станциясен һәм агач эшкәртү буенча җитештерү заводы цехларын күрсәтәчәкләр.

Табигатькә карата мәрхәмәтле караш тәрбияләү максатында Әгерҗе районында "Кышын кошларны ашатыгыз" акциясе игълан ителде. Мәктәпләрдә һәм балалар бакчаларында Әгерҗе урманчылыгы белгечләре тарафыннан сыйныф сәгатьләре үткәрелде. Акция кысаларында үзенчәлекле җимлек ясау буенча конкурс узды, анда ата-аналары белән берлектә мәктәп укучылары актив катнашты. Конкурсантлар бу эшкә барлык осталыгын һәм фантазиясен җикте. Жюри әгъзаларына конкурста катнашучылар арасыннан иң яхшыларын сайлап алу буенча катлаулы мәсьәләне хәл итәргә туры килде. Конкурс критерияләре буенча җимлекләр гамәлдә кулланылышлы, үзенчәлекле итеп, сыйфатлы, эстетик яктан зәвыкълы ясалган булырга тиеш иде.

Чара тәмамлангач 200дән артык балага "Әгерҗе урманчылыгы" ДКУ тарафыннан мактаулы грамоталар һәм рәхмәт хатлары тапшырылды, ә "Могҗиза-ашханә" һәм "Гамәли иҗат җимеше" номинациясендә җиңүчеләргә кыйммәтле призлар да эләкте.

Җимлекләрне мәктәпләрнең ишегалларында, балалар бакчаларында һәм ял итү паркларында элеп чыктылар. Кошларның чыркылдашып, "аш табыны" артында мәш килүен балалар рәхәтләнеп күзәтеп торалар.

Конкурста катнашучыларны котлыйбыз һәм мәрхәмәтле һәм файдалы эшләре өчен рәхмәт белдерәбез!