апрель, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Россия Табигать ресурслары һәм экология министрлыгы тарафыннан “Россия Федерациясе Урман кодексының 50.2 статьясына үзгәрешләр кертү турында” Федераль закон проекты эшләнгән, аның нигезендә эрбет агачы агачның кыймммәтле төренә караячак.

“Эрбет агачы урманнарының экосистема ягыннан югары әһәмиятен исәпкә алып, законсыз рәвештә аларны кисү һәм сату итүдән саклау буенча өстәмә чара сыйфатында закон проекты эшләнде, аның нигезендә эрбет агачы агачның кыймммәтле төренә караячак”, – дип билгеләде Россия Табигать ресурслары һәм экология министрлыгы башлыгы Сергей Донской.

Әлеге закон чыгару инициативасы Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, Россия Финанс министрлыгы, Россия Монополиягә каршы федераль хезмәте, Россия Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы тарафыннан хупланган һәм хәзерге вакытта җәмәгатьчелек арасында фикер алышу һәм ведомствоара килешү процедурасын уза.

Эрбет агачын кыйммәтле токымлы агачлар исемлегенә кертү эрбет агачы ияләрен (эрбет агачын эшкәртүче, эрбет агачы белән килешүләр алып баручы затларны) һәрбер бүрәнәгә билге салырга, аны теркәп барырга һәм аның турында мәгълүматны агачны һәм аның белән ясалган килешүләрне теркәү буенча бердәм дәүләт автоматлаштырылган мәгълүмат системасына (ЕГАИС) кертергә мәҗбүр итәчәк.

Шулай ук закон проектында норма каралган, ул барлык кыйммәтле агачка билге салуны, димәк, һәрбер бүрәнәнең – эрбет агачы, имән, бук агачы, корыч-агачның – экспортта гына түгел, ә Россия Федерациясе территориясендә әйләнештә булганда да килеп чыгышының легальлеген тикшерүне тәэмин итәчәк.

Искәртеп үтик: эрбет агачы урманнары табигатьтә һәм социаль өлкәдә иң кыйммәтле урманнарның берсе булып тора. Алар бай биологик төрлелеге белән аерылып торалар һәм җирле халык өчен эрбет агачын хәзерләү акча табуның мөһим чыганагы булган районнарда мөһим социаль-икътисади әһәмияткә ия, шуңа күрә ул аерым яклауга мохтаҗ.

Эшкәртелгән эрбет агачы югары физик һәм кулланучылар сыйфатына ия, бу аңа карата тотрыклы ихтыяҗ тудыра һәм легаль булмаган кисү, сату итү очракларын арттыра. Легаль булмаган кисү очраклары урманнардагы янгыннар һәм урман авырулары белән беррәттән эрбет агачы урманнарына бик зур зыян сала.

”Карлар җырлый, гөрләвекләр челтери, ялтырап, елгалар ага; һәрбер өйгә үтеп кереп, кояш нурларын чәчә”. ТР Спас муниципаль районының “Колосок” балалар бакчасында Кошлар көненә багышланган бәйрәм шундый сүзләр белән башланды. Чараны тәрбияче Вера Осинцева оештырды. Бәйрәмдә әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә ТР дәүләт инспекторы Любовь Мурзак катнашты һәм балаларга кошлар турында сөйләде: “Кошлар безнең Җиребезне бизәп тора, табигатькә зур файда китерә. Аларның күңелле итеп, яңгыратып сайравы, каурыйларының матур төсләре табигатьне җанландырып җибәрә, күңелләрне сөенеч белән тутыра. 1 апрельдә канатлы сәяхәтчеләрнең барысы да кайтып бетми әле. Беренче булып кара каргалар күренә, аннары сыерчыклар, алар артыннан суда йөзүче кошлар кайта. Кызганыч ки, язын кошларның шау-гөр килүе, сайрашулары кимегәннән-кими бара. Алар безгә кайтсын һәм аларның тормышын балалар дәреслекләрдән карап кына түгел, үзләрен күреп өйрәнсен өчен, күп тә кирәкми. Элек-электән килгән гадәт – кошларга оялар ясап элү тирән мәгънәгә ия: кеше кошларга ярдәм итеп кенә калмый, үзе дә табигатькә якыная, үзенең аның белән бербөтен булуын яхшырак аңлый башлый”.

Бәйрәмдә балалар, рәхәтләнеп, канатлы дусларыбыз турында шигырьләр укыдылар, җырлар җырладылар, кошларны тавышларыннан таныдылар, табышмаклар чиштеләр. Чара тәмамлангач, заказник администрациясе исеменнән нәниләргә дипломнар һәм татлы бүләкләр бирелде.