Германиянең урман үстерү буенча галимнәре Татарстанга килде

2017 елның 4 мае, пәнҗешәмбе

2017 елның 3 маенда “Саба урманчылыгы” ДКУ һәм “Кайбыч урманчылыгы ДКУ” территорияләрендә гамәлгә ашырылучы фәнни-тикшеренү уртак проектлары кысасында немец галимнәре делегациясе Татарстан Республикасына килде. Бу – “Татарстан Республикасында урман плантацияләрен булдыру һәм алардан файдалану “LesPlan” һәм “Сабаклы имән һәм вак яфраклы юкә катнаш утыртмаларын оптимальләштерү “OMSK” дип аталучы проектлар.

Искәртеп үтик: LESPLAN проекты тиз үсә торган агач плантацияләренә нигез салуны, ә аннары усак, карагай, каенның һәм тупылның төрле игезәкләренең “сәнәгый” плантацияләрен булдыруны күздә тота. Проектның максаты – барыннан да бигрәк, Татарстан Республикасының су һәм җил эрозиясе куркынычы янаган кишәрлекләрендә урнашкан агачларның урманның тизләтелгән үсешен тәэмин итәргә мөмкинлек бирүче токымнарын һәм сортларын ачыклау.

“OMSK” проекты сабаклы имән һәм вак яфраклы юкәнең ясалма утыртмаларына нигез салганда, үрентеләр микъдарын оптимальләштерүне өйрәнүгә юнәлдерелгән. Татарстан Республикасында сабаклы имән һәм вак яфраклы юкәнең урмандагы бергәлеге үзләренең табигый килеп чыгыш ареалының төньяк-көнчыгыш чигендә урнашкан. Тикшеренү объектлары булып Татарстан Республикасының Кайбыч һәм Тәтеш урман хуҗалыклары территориясендә урнашкан имәнлекләр тора.

Эш визиты кысасында галимнәр ТР урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Ә.Н. Бәдертдинов белән очрашты. Алар алга таба бергә эшләү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар, аннары Әмир Бәдертдинов, хезмәттәшлек билгесе итеп, кунакларга Татарстан Республикасының Кызыл китабын бүләк итте.