Аксубай районының Үзәк китапханәсендә экологиягә багышланган “Терек планета” маҗаралы уены булды

2017 елның 27 апреле, пәнҗешәмбе

Экология елы кысасында Аксубай муниципаль районы Үзәк китапханәсендә экологиягә багышланган районкүләм “Терек планета” маҗаралы уены булып узды. Анда төрле мәктәпләрдән 13 команда һәм “Аксубай урманчылыгы” ДКУ белгечләре катнашты.

Бу чараның максатлары һәм бурычлары экологик белемнәрне арттыру, экология буенча балаларның мәдәнилеген формалаштыру, укучыларның иҗади һәм танып-белү активлыгын, командада эшләү күнекмәләрен үстерү иде.

Конкурс йомгаклары буенча барлык катнашучыларга да бүләкләр һәм дипломнар тапшырылды. Җиңүчеләр бүләккә Аксубай урманчылыгы хезмәткәрләреннән чәнечкеле чыршы үсентеләре алды. Балалар, бик күп якты тәэсирләр алып, канәгать калдылар.

Безнең планетада бар тереклек бер-берсе һәм әйләнә-тирә белән тыгыз бәйләнештә яши: үсемлекләр туклыклы матдәләрне туфрактан ала, хайваннар үсемлекләр белән туклана, ә кешегә ризык та, ресурслар да кирәк. Әгәр табигатьтәге бу тигезлек бозылса, экологик кризис башлана. Шуңа күрә тирәлегебез безнең яклауга мохтаҗ, ә моның өчен белем кирәк. Белемне мавыктыргыч уеннар рәвешендә алу балаларда экологиягә карата зур кызыксыну уята.