18-20 август көннәрендә Россиянең якынча 70 төбәге территориясендә һава шартлары буенча урманнарда югары, урыны-урыны белән гадәттән тыш янгын чыгу куркынычы фаразлана

2017 елның 17 августы, пәнҗешәмбе

Фараз мәгълүматларына караганда, якын көннәрдә (18-20 августта), шул исәптән ял көннәрендә Липецк, Тамбов, Воронеж, Белгород, Курск, Тверь, Брянск, Смоленск, Калуга, Орлов, Мәскәү, Владимир, Иваново, Ярославль, Кострома, Тула, Рязань, Мурманск, Архангельск, Новгород, Вологодск, Волгоград, Әстерхан, Ростов, Самара, Пенза, Саратов, Оренбург, Ульян, Нижегород, Киров, Төмән, Чиләбе, Курган, Иркутск, Томск, Омск, Амур, Магадан, Сахалин өлкәләре, Коми, Калмыкъ, Дагыстан, Ингушетия, Адыгей, Кырым, Башкортстан, Татарстан, Мари Иле, Чуашия, Удмуртия,

Мордовия, Бурятия, Тыва, Алтай, Саха (Якутия), Карачай-Черкес, Чечня, Кабарда-Балкар Республикалары, Ставрополь, Краснодар, Забайкальск, Алтай, Красноярск, Хабаровск, Приморск крайлары, Ханты-Манси автономияле округы, Ямал-Ненец автономияле округы, Чукотка автономияле округы территорияләрендә һава шартлары буенча урманнарда югары, урыны-урыны белән гадәттән тыш янгын чыгу куркынычы көтелә.

Бу атна башыннан Россия территориясендә урман янгыннарын сүндерү хезмәтләре һәм җәлеп ителгән көчләр ярдәмендә гомуми 5,7 мең гектардан артык мәйданда 90 урман янгыны сүндерелде. Янгыннарны локальләштерү һәм юкка чыгару эшендә көн саен 2 меңнән артык кеше, 300 берәмлектән артык техника, мониторинглау һәм сүндерү эшендә 15 һава судносы эшләде.

Агымдагы тәүлек башына булган вәзгыять буенча Россиядә 78 858 гектар мәйданда 70 урман янгынын сүндерү буенча актив эш алып барылды, шул исәптән:

· 71 433 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 20 янгын (Саха Республикасы (Якутия));

· 3 709 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 15 янгын (Иркутск өлкәсе);

· 1 347 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 12 янгын (Красноярск крае);

· 1 196 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 12 янгын (Бурят Республикасы);

· 71 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 1 янгын (Амур өлкәсе);

· 55 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 1 янгын (Архангельск өлкәсе);

· 7 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 1 янгын (Томск өлкәсе);

· 3 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 1 янгын (Забайкальск крае);

· 1 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 1 янгын (Тыва Республикасы);

· 1 гектарда урман фонды җирләренә караган урыннарда 1 янгын (Ямал-Ненец АО);

· 696 гектар мәйданда махсус сакланучы табигый территорияләргә караучы җирдә 1 янгын (Красноярск крае – “Тунгус” ДТЗ);

· 339 гектар мәйданда махсус сакланучы табигый территорияләргә караучы җирдә 4 янгын (Бурят Республикасы – “Забайкальск” МП, “Баргузинск” ДТБЗ).

Саха (Якутия) Республикасында урман янгыннарына бәйле вәзгыятьне стабильләштерүдә “Авиалесохрана” ФБУ учреждениесеннән – 101 авиаянгын хезмәте, Бурят Республикасында – “Авиалесохрана” ФБУ учреждениесеннән 166 авиаянгын хезмәте, Иркутск өлкәсендә – “Авиалесохрана” ФБУ учреждениесеннән 10 авиаянгын хезмәте, Красноярск краенда –

“Авиалесохрана” ФБУ учреждениесеннән 20 авиаянгын хезмәте ярдәм күрсәтә.

Шулай ук Россиянең торак булмаган ерак территорияләрендә агымдагы тәүлек башында 1 288 147 гектар мәйданда 165 урман янгыны күзәтелде, шул исәптән:

· 897 952 гектар мәйданда 88 янгын (Саха Республикасы (Якутия));

· 204 808 гектар мәйданда 50 янгын (Иркутск өлкәсе);

· 180 865 гектар мәйданда 22 янгын (Красноярск крае);

· 1 946 гектар мәйданда 2 янгын (Бурят Республикасы);

· 1 450 гектар мәйданда 2 янгын (Хабаровск крае);

· 1 126 гектар мәйданда 1 янгын (Забайкальск крае).

Гадәттән тыш хәлләр буенча төбәкләрдәге Комиссияләрнең янгыннарга бәйле мәгълүматлары буенча гамәлдәге законнар нигезендә янгын сүндермәү турында яисә янгын сүндерүне туктатып тору турында карарлар кабул ителде. Янгыннар торак пунктларга һәм икътисад объектларына куркыныч белән янамый. Төбәкләрдә урман хуҗалыгының диспетчерлык хезмәтләре аларның үсеш алуына карата даими рәвештә космик мониториг ясап тора.

Урман хуҗалыгы хезмәте искә төшерә: урманнарда һәм урманнарга янәшә урнашкан территорияләрдә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре таләпләрен бозган өчен РФ КоАП 8.32 статьясында һәм РФ ҖК 261 ст. җаваплылык каралган. Коры үләнгә үзлектән ут төрткән өчен РФ КоАП 20.4 ст. буенча җаваплылык гамәлдә.

Урманнарда һәм аңа янәшә урнашкан территорияләрдә ут белән сак булыгыз! Урманда янгынны ачыклаган очракта Урман сагының туры линиясенә шалтыратыгыз: 8-800-100-94-00 (шалтырату бушлай).