Татарстанда "Урман буыны" онлайн-квесты уза

2019 елның 6 марты, чәршәмбе

Татарстан Республикасында "Урман буыны" онлайн-квесты уза. Конкурсны оештыручы булып ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы ярдәмендә "Лубян урман-техника көллияте" ДБҺББУ һәм Татарстан Республикасының "Чиста булачак" иҗтимагый хәрәкәте тора.

Онлайн-квестта 17 команда катнаша, алар республиканың белем бирү учреждениеләре базасында 10-18 яшьлек 4-10 кешедән торучы составта формалаштырылган.

Шартлары буенча, онлайн-квестта катнашучылар төрле биремнәрне үти һәм оештыру комитетына хисаплар тапшыра. Мисал өчен, Ютазы муниципаль районының Ютазы урта белем бирү мәктәбе командасы – "Яшел патруль" мәктәп урманчылыгында тәрбияләнүче балалар – шушы көннәрдә Кәрәкәшле гомуми белем бирү мәктәбендә укучылар белән очрашты. Очрашу кысаларында алар мәктәп укучыларына Татарстан Республикасының урман хуҗалыгы, үзләренең эшчәнлеге һәм "Лубян урман-техника көллияте" ДБҺББУ турында сөйләде.

Лениногорск муниципаль районының Зәй-Каратай гомуми белем бирү мәктәбе командасы һәм ТР "Лениногорск урманчылыгы" ДКУ Зәй-Каратай кишәрлеге урманчылыгының участок урманчысы в.б. Роза Якупова тырышлыгы белән мәктәптә берничә төрле экологик чара уздырылды. Болар: "Яшел планетаны саклыйк" агарту чарасы, "Үсемлекләргә һәм хайваннарга карата сакчыл караш" темасына экология дәресе һәм макулатура җыю буенча "Агачны коткар" акциясе.  Акция 2 март көнне узды, 475 кг макулатура җыелды.

Онлайн-квестта катнашучылар биремнәрне 10 апрельгә кадәр үтәячәк. Конкурска йомгак быелның апрель уртасында ясалыр, дип көтелә.