апрель, 2017 ел
дүшәмбе

Шундый исемдәге “экологик суд” Арча районының Яңа Кишет авыл китапханәсе белән берлектә Яңа Кишет урта гомуми белем мәктәбендә узды. Чарада “Ашыт” ДКТЗ белгечләре катнашты.

Катнашучыларга “Кешеләр, табигатьне саклагыз!” һәм “Кешелеккә мөрәҗәгать” дип аталган проектлар тәкъдим ителде. Суд процессының дәгъвачылары һәм җавап тотучылары бик шәп итеп әзерләгән театральләштерелгән чыгыш күпләрне экологик һәлакәт һәм кешелеккә янаган куркыныч турында уйланырга мәҗбүр итте. Заказник белгечләренең эчтәлекле чыгышлары аша укучылар һәм чараның кунаклары республикадагы, райондагы экологик хәл һәм экология проблемалары белән таныштылар. Шулай ук республиканың махсус сакланучы табигать территорияләре, уздырылып торучы экологик акцияләр, конкурслар турында белделәр.

Актив катнашучылар Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының дипломнарына ия булды. Ә мәктәпкә тапшырылган иң кадерле бүләк – Кызыл китапның яңа басмасы иде.