август, 2017 ел
җомга

Семинар-киңәшмә Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры А.Ә.Нәзиров катнашында уза. Чараның темасы – “Урман поселокларын төзекләндерү, утырту материалы үстерү, урманнарны тәрбияви кисүләрне үткәрү технологиясе, санитар-савыктыру чараларын үткәрү, хезмәтне саклау һәм куркынычсызлык техникасы”.

“Тәтеш урманчылыгы” ДКУ хезмәткәрләре һәм “Озын Алан” ДТКЗ белгечләре балаларның “Чайка” савыктыру лагерында уртак дәрес үткәрде, чара барышында балаларга республикабыздагы урманнарның кабатланмас әһәмияте һәм кыйммәтле булуы, кешелекнең хәзерге тормышында урманның мөһим роле турында сөйләделәр. Балалар Татарстан урманнарында тереклек итүче сирәк һәм еш очраучы тереклек ияләре турында ишеттеләр, агачларның һәм сирәк очраучы махсус саклана торган үсемлекләрнең табигый составы, гадәтләре турында белделәр.

Җанлы әңгәмә барышында, балаларның сорауларында һәм фикерләрендә үсеп килүче яшь буынның Туган як табигатенең язмышы белән кызыксынуы, аның урманнарына, болыннарына, күлләренә һәм елгаларына битараф булмавы ачык ярылып ята иде.