Рослесхоз: Дәүләт Думасы биржада агач сату таләпләрен бозган өчен җаваплылык турында закон проектын III укылышта кабул итте

2024 елның 2 июле, сишәмбе

Дәүләт Думасы биржада агач сату таләпләрен бозган өчен җаваплылык турында закон проектын III укылышта  кабул итте, дип хәбәр итә Федераль урман хуҗалыгы агентлыгының матбугат хезмәте.

Бүгенге көндә биржада 361 сатучы учреждение теркәлгән, алар урман мөнәсәбәтләре өлкәсендә төбәк хакимият органнарына буйсына. 2023 елда биржада 4,45 млн м3 агач сатылган һәм 11,2 мең килешү төзелгән, ә бер шундый килешүнең уртача күләме 400 м3 тәшкил иткән. Шул ук вакытта 2022 елдан башлап урман әзерләүче дәүләт учреждениеләре агач белән биржа сатулары аша сәүдә итәргә тиеш.

Административ хокук бозулар турында РФ кодексына әзерләнгән һәм Дәүләт Думасы тарафыннан III укылышта кабул ителгән төзәтмәләр биржадан тыш агач сатучы вазыйфаи затлар өчен – 50 мең сум, ә юридик затлар өчен 500 мең сумга кадәр штраф билгели.

Шулай ук өченче укылышта агач әйләнешен бозган өчен административ җаваплылыкны эзлекле көчәйтү турында да закон проекты кабул ителде. Яңа төзәтмәләр нигезендә, әгәр хокук бозу беренче тапкыр гына булса (агач ЭСД башка алып барылган булса), штраф кына языла, арттырылган штрафтан тыш (вазыйфаи затлар өчен – 30 мең сумнан 50 мең сумга кадәр, юридик затлар өчен – 300 мең сумнан 500 мең сумга кадәр) бозучыларны техника һәм агачны тартып алу да көтә.

Шундый ук механизмны машина агачның хәрәкәтен күзәтергә мөмкинлек бирүче ГЛОНАСС системасы белән җиһазландырылмаган очракта да кертергә тәкъдим ителә. Беренче тапкыр хокук бозу өчен – штраф, кабатланган очракта: штраф һәм конфискация.

Шул ук вакытта Административ хокук бозулар турында РФ кодексына төзәтмәләр, әгәр урманда рөхсәт документлары булмаган урман әзерләү техникасы табылса, административ җаваплылыкка тартуны күздә тота. Мәсәлән, урман утыртмаларын сатып алу-сату килешүе булмаса. Мондый очракта штраф күләме: физик затлар өчен – 800 сумнан 2 мең сумга кадәр һәм юридик затлар өчен 300 мең сумнан 500 мең сумга кадәр тәшкил итәчәк.

Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы матбугат хезмәте