Балтач районында “Балалар табигать белән гармониядә” дип аталган төбәкара экологик форум булды

2017 елның 4 мае, пәнҗешәмбе

Төбәкара ЭКОфорумның максаты булып мәгариф учреждениеләрендә белем алучыларны әйләнә-тирә мохитнең экологик торышы проблемаларын өйрәнү эшенә һәм табигатьне саклауның мәктәп укучыларына экологик тәрбия бирергә ярдәм итүче бурычларын хәл итүдә гамәли катнашуга җәлеп итү торды.

Чарада катнаштылар: экология һәм табигать киңлекләре министры урынбасары Фаяз Фәнил улы Шакиров; башкарма комитет җитәкчесе урынбасары Илһам Фидаил улы Гайнетдинов; Арча шәһәренең “Төньяк” территориаль идарәсе, “Балтач” ДКТЗ хезмәткәрләре; ТР Фәннәр академиясенең баш белгече Лилия  Касыйм кызы Мөхәммәтҗанова; “БРИК мәгариф идарәсе” МКУ башлыгы урынбасары Ләйсән Фәрит кызы Гатауллина; Нөнәгәр авыл җирлеге башлыгы Альфред Заһир улы Әхмәтханов.

ТР, РФ Киров өлкәсенең Малмыж районы, Мари Иле Республикасының Мари-Төрек районы мәгариф учреждениеләренең 5-11 нче сыйныф укучылар форумның катнашучылары булдылар. Алар үзләре яшәгән урынның әйләнә-тирә мохите торышын өйрәнү буенча эзләнү эшләре башкарган иде.

Конференция түбәндәге секцияләр буенча уздырылды:

- Туган як флорасы һәм фаунасының экологик проблемалары

- Туган якның сакланучы территорияләре һәм объектлары

- Икътисади экология

- Экология һәм сәламәтлек

- Әдәбиятта һәм сәнгатьтә экология проблемалары.

Форум кысасында Балтач районының Кызыл китабын (яңартылган вариант, 2017 ел басмасы) тәкъдим итү булды.