Болгарның 2 нче номерлы мәктәбендә – “Эко-яз”

2017 елның 4 мае, пәнҗешәмбе

“Эко-яз” республика конкурсы һәм “Умырзая-2017” экологик агарту акциясе кысасында “Спас” дәүләт табигать заказнигы белгечләре экология дәресе үткәрде. Чарада алтынчы сыйныф укучылары катнашты. ТРның әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә дәүләт инспекторы Любовь Мурзак балаларга республиканың махсус сакланучы территорияләре турында, Татарстанда табигатьне территориаль саклауның традициягә кергән  формалары булып һәм биологик төрлелекне саклап калу өчен, дәүләт табигать заказниклары һәм табигать һәйкәлләренең өстенлекле урын тотуы турында сөйләде. ТР табигать тыюлыклары фонды объектлары системасы республика Хөкүмәтенең даими кайгыртуында тора. Хәзерге вакытта федераль, төбәк, һәм җирле дәрәҗәдәге махсус сакланучы территорияләренең гомуми саны – 174, табигать тыюлыклары фондының гомуми территориясендә Татарстан Республикасы махсус сакланучы территорияләренең өлеше 75,8% тәшкил итә. Укучыларга һәм “Умырзая-2017” экологик агарту акциясенә багышланган презентация күрсәттеләр, беренче чәчәкләрнең табигатьтәге әһәмияте турында сөйләделәр. Чара барышында укучылар белән “Татарстан урманнарындагы кыргый үсемлекләр” темасына викторина уздырылды.