Урманга кагылышлы законнар таләпләрен үтәү зарурлыгы турында

2017 елның 23 мае, сишәмбе

2017 елның 12 маенда агач материалының Икътисади эшчәнлек төрләре буенча гомумроссия продукция классификаторына (ОКПД2) тәңгәл рәвештә билгеләнүче, Россия Федерациясе Урман кодексының агач материалын транспортта ташу турындагы һәм аның белән алыш-биреш итүне исәпкә алу турындагы таләпләре кагыла торган төрләре исемлегенә үзгәрешләр кертү хакында Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 911-р номерлы әмере имзаланды.

2017 елның 1 июленнән, ОКПД2 классификаторына тәңгәл рәвештә, урман законнарының агач материалын һәм аның белән алыш-биреш итүне исәпкә алу турындагы нормалары урман кисү продукциясенең 34 категориясенә кагылачак.

Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы агач материалын әзерләү, эшкәртү, транспортта ташу белән шөгыльләнүче барлык затларга урманга кагылышлы законнарның таләпләрен үтәү зарурлыгы турында искәртә. Билгеләнгән тәртиптә рәсмиләштерелмәгән, бергә җибәрелә торган документсыз агачны транспортта ташу вазыйфаи затларга, агач материалын һәм (яки) административ хокук бозу коралы булып торучы транспорт чараларын конфискацияләп, 30 меңнән 50 мең сумга кадәр административ штраф салынуга сәбәп була. Юридик затларга штраф – 500 меңнән 700 мең сумга кадәр.