Саба районында Ачык ишекләр көне

2018 елның 9 феврале, җомга

Саба районының 200дән артык мәктәп укучысына урманчы һөнәре турында сөйләделәр. Лесхоз Авыл Мәдәният йорты урман көллиятенең булачак студентлары өчен ишекләрен ачты.

Чарада Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Ә.Н. Бәдертдинов, Саба районы башлыгы Р.Н. Миңнеханов, Казан дәүләт авыл хуҗалыгы университеты һәм Лубян урман көллияте мөгаллимнәре катнашты.

Мәктәп укучылары өчен спорт комплексында күргәзмә оештырылды, биредә урманчылар төрле экспозицияләрне тәкъдим итте: Урман селекция-орлыкчылык үзәгендәге лаборатория тикшеренүләреннән башлап декоратив-кулланма сәнгатькә кадәр. Янгын-химия станциясенә, агач эшкәртү һәм сувенир продукциясе цехына экскурсияләр балаларда аеруча зур кызыксыну уятты.

Булачак студентларны концерт номерлары да сөендерде. Тамашачылар алдында "яшь урманчылар" – мәктәп урманчылыгында укучылар, Лубян урман-техника көллияте, Казан дәүләт авыл хуҗалыгы университеты студентлары һәм укытучылары, шулай ук ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы хезмәткәрләре чыгыш ясады. Үзенең чыгышында министрның беренче урынбасары Әмир Бәдертдинов борынгы заманнардан бирле илнең күпчелек диннәрендә урманның изге экология системасы булуы һәм үзенә карата сакчыл караш һәм җентекле игътибар таләп итүе турында билгеләде. Безнең төп бурыч – урман байлыкларын саклау, торгызу һәм үрчетү. Яңа, сау-сәламәт һәм ямьле урман үстерү өчен безгә перспективалы, яшь, энергияле, табигатьне белә һәм ярата торган кадрлар кирәк," – диде Ә.Бәдертдинов.

Концерт программасы барышында укучыларга шулай ук Саба урманчылыгы һәм Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы эше турында презентация фильмнары да күрсәтелде.

Мәктәп укучылары белән киләсе очрашуны урманчылар Арча районында уздырырга планлаштыра.