август, 2016 ел
чәршәмбе

Россия авыл хуҗалыгы министрлыгының оператив штабы ҮФО төбәкләрендәге дәүләт органнарына начар һавар шартларына бәйле рәвештә урманнарда янгын чыгу куркынычын мониторинглауны көчәйтергә кушты.

Авыл хуҗалыгы өлкәсендә алып барылган урып-җыю эшләре, авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге, муниципаль берәмлекләрнең һәм башка җирләрдә, шул исәптән урман фонды белән чикләшә торган урыннарда үсемлекләрнең коруы аркасында Үзәк федераль округ төбәкләрендә үләннәргә ут кабу һәм ялкынның урманга, торак пунктларга һәм икътисад объектларына күчү куркынычы бар.

Шулай ук хәзерге вакытта халык күпләп кыргый үсемлекләр (гөмбә, дару үләннәре, мүк җиләге һ.б.) җыю белән шөгыльләнә, анысы да урманнарда янгын чыгу ихтималын арттыра.

2006 елның октябрендә “Кичке Таң” дәүләт табигый тыюлыгында Татарстан Республикасы дәүләт табигатьне саклау органнарының Татарстанда Җир Хартиясе принципларын тормышка ашыруга багышланган коллегия утырышы булды. Тантаналы шартларда Җир Хартиясе аллеясына нигез салынды һәм Татарстанда Җир Хартиясе принципларын тормышка ашыруның 5 еллыгы уңаеннан мемориал таш торгызылды. 15 еллык юбилей кысаларында аны үзгәртеп кору эшләре тулысынча төгәлләнде. Җир Хартиясе аллеясы икенче гомерен яши башлады. Үзгәртеп кору эшләренә Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгыннан акча бүлеп бирелде.