август, 2016 ел
дүшәмбе

Урман хуҗалыгының төбәктәге диспетчерлык хезмәтләреннән алынган мәгълүматларга караганда, узган ял көннәрендә (2016 елның 20 һәм 21 августында) урман янгыннарын сүндерүче хезмәтләр һәм җәлеп ителгән затлар ярдәмендә Россия территориясендә гомуми мәйданы 32,5 мең гектардан артык булган 116 урман янгыны юкка чыгарылды, гомуми мәйданы 2,3 мең гектар булган 71 урман янгыны җәелдерелмәде.

Агымдагы ел башыннан бирле 22 августка кадәр Россиядә барлыгы 9,3 мең урман янгыны сүндерелде. Янгыннарның төп сәбәпчесе – кеше. Шул ук вакытта Себер, Ерак Көнчыгыш, Урал, Төньяк-Көнбатыш һәм Идел буе федераль округларының кайбер төбәкләрендә югары яшен активлыгы күзәтелә, нәтиҗәдә урман янгыннары барлыкка килә. Быел яшеннәр аркасында урманнарда инде 2,5 мең янгын барлыкка килде.

22 август көненә Россия Федерациясе территориясендә гомуми мәйданы 2 361 гектар булган 91 урман янгынын сүндерү эшләре алып барыла, шул исәптән:

1. Татарстан Республикасы урманнарының санитар торышы карап тикшерелде. Утыртмаларның (чыршыларның, наратларның, усак белән каеннарның) коруы, ылыс-яфрак кимерүче корткычларның һәм урман чирләренең барлыкка килү урыннары хавага сала.

2. 2016 ел буенча урман торгызуга һәм урман үрчетүгә карата объектларны техник яктан кабул итеп алу нәтиҗәләре хакында сөйләшенде. Утыртылган урман культураларының сыйфаты, чәчүлекләрнең һәм питомникларның мәктәп бүлекләренең корылыкка бәйле торышы карап тикшерелде.

3. 2016 елда “Лубян урман-техника көллияте” ДБҺБУ абитуриентларны кабул итү, шулай ук 2015-2016 елгы уку елында белем йортын тәмамлаучыларны эшкә урнаштыру турында мәгълүмат тыңланды.

Татарстанның аерым бер районнарында (Казан, Бөгелмә, Минзәлә) явым-төшемнәр булуга карамастан, 2016 елның 22 август көненә республикада 4 класслы янгын куркынычы билгеләнде. Урыны-урыны белән (Акташ б., Чүпрәле, Минзәлә) урманнарда гадәттән тыш янгын куркынычы саклана (5 класслы). Татарстан Республикасы Гидрометеоүзәгеннән алынган мәгълүматларга караганда, аномаль эссе һава торышы 26 августка кадәр дәвам итәчәк.