май, 2017 ел
сишәмбе

Үсемлекләрнең иртә чәчәк ата торган декоратив төрләрен, шул исәптән Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгәннәрен дә җыюны һәм сатуны булдырмау максатыннан, Министрлык 2017 елның 17 апреленнән 22 маена кадәр “Беренче чәчәкләр-2017” экологик аңлату акциясен уздырды. Татарстан Республикасының дәүләт табигать заказниклары һәм дәүләт казна учреждениеләре – Татарстан Республикасы муниципаль районнарындагы урманчылыклар белгечләре 66 уку йортында һәм социаль учреждениеләрдә, шул исәптән 45 гомуми белем бирү һәм махсуслаштырылган мәктәптә, 16 балалар бакчасында, 3 район китапханәсендә, 2 район мәдәният йортында һәм Балалар иҗаты йортында тематик дәресләр, мастер-класслар һәм лекцияләр уздырды. Чараларда барлыгы 3,2 мең кеше катнашты.

Чистай күппрофильле көллият базасында “Һөнәри белем бирү системасындагы фәнни казанышлар һәм ачышлар: методика һәм оештыру аспектлары” бөтенроссия фәнни-гамәли конференциясе булды. Көллият укытучысы Юлия Викторовна Галиева “WorldSkills стандартлары таләпләрен исәпкә алып, демонстрацион имтихан кертү нигезендә студентларны аттестацияләүне уздыруның актуаль мәсьәләләре” секциясендә 1 нче урынны алып, диплом белән бүләкләнде.

Конференция кысасында “Һөнәри уңыш формуласы” тикшеренү эшләре конкурсы да булды. 1 нче урынны “МДОЛ ведомостен булдыру өчен электрон таблицалардан файдалануның нәтиҗәлелеге һәм икътисади файдасы” эше өчен 31 ЛХ төркеме студенты Маргупов Салаватка бирделәр (җитәкчесе – Ю.В. Галиева). 33 СП төркеме студенткасы Светлана Щербакова “Газон чирәме орлыкларының тишелеп чыгуына һәм үсүенә антибиотикларның тәэсире” эше белән 2 нче урынны алды (җитәкчесе – Ю.В. Галиева). Җиңүчеләрне котлыйбыз!

“Тулпар” спорт комплексында Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы һәм Росреестрның Татарстан Республикасындагы идарәсе һәм Кадастр палатасы командалары арасында хәйрия футбол матчы булып узды. Спорт чарасын Балаларны яклау көненә багышладылар. Билет сатудан җыелган акчага, балалар йортларында тәрбияләнүчеләр өчен, “Балаларны яклау көне” бәйрәме хөрмәтенә кирәкле әйберләр һәм бүләкләр сатып алыначак.