Профильле смена һәм Гомумроссия мәктәп урманчылыклары корылтае турында

2017 елның 25 июле, сишәмбе

Кышкы һәм язгы чорларда РФ Мәгариф министрлыгы һәм Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы мәктәп урманчылыкларындагы иң яхшы җитәкчеләрне һәм укучыларны сайладылар. Татарстан Республикасыннан Нурлат мәктәбе урманчылыгы игътибар җәлеп иткән, ул ТР Эколидеры булып тора, моның өчен узган ел Мәскәүдә ЭкоОскар һәм “Җиңү урманы” номинациясендә диплом белән бүләкләнгән иде.

“Орленок” лагереның “Шытым” профильле сменасында катнашу өчен җитәкчесе Чибидина Татьяна Ивановна белән берлектә Родион Левин җибәрелде. Татьяна Ивановна Россия Федерациясе укытучылары составында Туапсе шәһәрендә булган Гомумроссия мәктәп урманчылыклары корылтае эшендә катнашты. Үзенең чыгышында мөгаллим республикада мәктәп урманчылыкларының фәнни һәм гамәли эшчәнлегендә уңышлы гореф-гадәтләрнең мул булуына игътибар юнәлтте. ФГООС шартларында мәгариф проблемаларын россиякүләм проектларны үтәү аркасында уңышлы гына хәл итәргә мөмкин.

Гомумроссия форумына килгән кунаклар тәҗрибәле укытучының укыту әсбаплары белән кызыксындылар: “Нурлат районы географиясе”, “ТР бүтән районнары белән чагыштырганда район халкы”, “Белем алу-тикшеренү

проектлары җыентыгы”. “Җиңү урманы” альбомы аеруча зур кызыксыну уятты, анда мәктәп берләшмәсендә укучыларның Бөек Ватан сугышы ветераннары турындагы материаллары тупланган һәм легендар хезмәткәрләрнең фотолары урнаштырылган, алар хөрмәтенә балалар 2015-2017 елларда исемле үсентеләр утырткан.

Кара диңгез ярында фикердәшләр арасында үтеп киткән онытылмаслык 20 көн Родион өчен дә, Татьяна Ивановнада да күңелле тәэссирләр калдырды. Делегация ТР Урман хуҗалыгы министрлыгына һәм Нурлат урман хуҗалыгына тудырылган мөмкинлекләр өчен рәхмәтен белдерә.