2021 елның 15 гыйнвары, җомга

РФ Хөкүмәте Рәисе урынбасары Виктория Абрамченко урманнарны янгыннардан саклау системасын камилләштерү буенча «юл картасын» раслаган. Документ урман янгыннарын профилактикалау һәм сүндерү буенча чаралар блокларын, шулай ук янгын куркынычын күзәтүнең нәтиҗәле технологияләрен гамәлгә кертүне үз эченә ала.

Вице-премьер Виктория Абрамченко хәбәр иткәнчә, 2021 елда иң мөһим чаралар исемлегендә иң мөһиме – аеруча янучан субъектларда, авыр үтеп керелә торган һәм ерак территорияләрдә, аерым алганда Саха (Якутия) Республикасында һәм Красноярск краенда янгыннарны сүндерергә тиешле «Север» төбәкара урман янгыннары үзәген оештыру.

Шулай ук ул, урман янгыннарын сүндерү, аларны барлыкка китерүдә гаеплеләрне җаваплылыкка тарту өлешендә сыналган идарә карарларын кабул итү өчен, Табигать ресурслары министрлыгы тарафыннан урман янгыннарыннан алынган зыянны исәпләү методикасын раслау бурычы куелуын да билгеләп үтте. Ут ялмап узган зур мәйданнарда урман янгыны территориясен карап чыгучы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының сорау алу органнарының нәтиҗәлелеге заманча технологияләрне кертү һәм куллану хисабына тәэмин ителергә тиеш. Фото һәм видеога төшерү өчен цифрлы техника белән җиһазланган пилотсыз аппаратлар, шулай ук урман янгынының координаталарын билгеләү өчен югары төгәллектәге навигация приборлары турында  сүз бара.

Өстәмә санлы чишелешләр өлешендә Федераль урман хуҗалыгы агентлыгының янгыннарны оператив сүндерү һәм фаразлау өчен дистанцион мониторинг системасына модернизация уздырылачак.

Моннан тыш, ел саен, 2022 елдан башлап, субъектларның парашют-десант янгын хезмәте санын да арттыру күздә тотыла. Моннан тыш, урман янгыннарын кисәтү чараларын гамәлгә ашыруны контрольдә тотуны көчәйтү, янгын куркынычы сезоны башланганчы көчләрнең һәм чараларның әзерлеген тәэмин итү, шулай ук урман янгыннары барлыкка килүдә гаепле затларны җаваплылыкка тарту буенча өстәмә чаралар күрү күздә тотыла.

Янгын чыгу куркынычын һәм урман янгыннарын сүндерүне күзәтүнең нәтиҗәле технологияләрен гамәлгә кертү кысаларында «Роскосмос» дәүләт корпорациясе белән уртак чаралар комплексы каралган. Урман янгыннары торышы үзгәрешләрен тәүлек буе оператив рәвештә ачыклауны тәэмин итү өчен, космик аппаратларны эшләтеп җибәрү, шулай ук урманнарда һәм урман янгыннарына, шул исәптән ерак районнарда янгын чыгу куркынычын мониторинглау бурычларын хәл итү өчен таләп ителә торган характеристикалы һәм сыйфатлы җирне дистанцион зондлау аппаратларыннан белешмәләр алу күздә тотыла. 2025 елда космик аппараты булган «Канопус-В-О» космик системасы нигезендә техноген һәм табигый гадәттән тыш хәлләрне оператив мониторинглауның космик комплексын булдыру көтелә.

Россия Федерациясе Табигать ресурслары һәм экология министрлыгының матбугат хезмәте